Jednym z najczęściej wykonywanych badań u kobiet ciężarnych jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. W jaki sposób przeprowadzane jest to badanie? Pacjentka leży na plecach na łóżku, w trakcie gdy lekarz będzie pokrywał głowicę aparatu USG specjalnym żelem, a następnie przesuwać będzie ją po jamie brzusznej pacjentki. Badanie jest w stu procentach bezbolesne, jednakże pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w związku z nałożeniem na skórę chłodnego żelu. Zdarza się także, że przeprowadzający badanie musi mocniej przycisnąć przyrządem analizowane miejsce, by prościej było mu uzyskać pożądany obraz na ekranie aparatury. Niejednokrotnie bowiem zdarza się, że istnieją problemy z osiągnięciem wyraźnego zarysu na monitorze, szczególnie w przypadku głębiej położonych tkanek i narządów wewnętrznych.
Ultrasonografia prenatalna, a więc u kobiet w ciąży, wygląda nieco inaczej, niż standardowa. Przede wszystkim, lekarz ginekolog ma szansę na obserwowanie rozwoju dziecka, obejrzenia jego zarysów w trójwymiarze i stwierdzenia, czy nie pojawiły się jakieś podejrzane wady lub niepokojące zmiany.
Przede wszystkim, ultrasonografia www.usg-kielce.pl zalicza się do badań nieinwazyjnych, które nie będą w żaden sposób grozić matce, ani maleństwu. Badanie może być prowadzone przezbrzusznie lub dopochwowo. Sposób przeprowadzania USG metodą przezbrzuszną opisany został powyżej. Dopóki płód nie osiągnie 11 lub 12 tygodnia ciąży, zaleca się jednak, by badanie przeprowadzane było za pomocą specjalnej sondy, wewnątrz pochwy. Panie jednak powinny pamiętać, że w takim przypadku przed badaniem należy iść do toalety, by pęcherz nie był za bardzo przepełniony (http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/USG-w-ciazy-najwazniejsze-pytania-o-badanie-usg-w-ciazy_34862.html).
Lekarze przypominają jednak, że w okresie ciąży, badanie ultrasonograficzne powinno być powtarzane by mieć pewność, iż dziecko rozwija się poprawnie. Badanie USG powinno być powtórzone przynajmniej trzy lub cztery razy. Pierwsze USG, warto wykonać pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży (wielkość płodu od 40 do 85 mm), następne robi się między 21 a 26 tygodniem, natomiast ostatnie między 32 a 40 tygodniem ciąży. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub nieprawidłowości, powinny być one powtarzane częściej.