Co to jest medycyna estetyczna i jaki jest jej zakres?

Co to jest medycyna estetyczna i jaki jest jej zakres?

Nieoperacyjne metody poprawiania urody stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich wszyscy ci, którzy chcą powiększyć usta, zlikwidować zmarszczki wokół oczu czy wymodelować policzki w sposób zupełnie bezinwazyjny, bez konieczności zastosowania skalpela chirurgicznego.

Zakres medycyny estetycznej

Główne pole działania medycyny estetycznej to drobne, bezinwazyjne zabiegi, które mają na celu odmłodzenie skóry oraz poprawę jej kondycji. Bardzo popularne są także wszelkie zabiegi pozwalające wyeliminować drobne defekty estetyczne takie, jak blizny czy rozstępy. Chociaż nie wpływają one znacząco na jakość naszego życia, to jednak bardzo często są źródłem wielu kompleksów i niskiej samooceny. Warto podkreślić, że tego typu zabiegi może przeprowadzać jedynie lekarz medycyny estetycznej. Jego podstawowymi narzędziami pracy jest obecnie strzykawka, umożliwiające wprowadzanie pod skórę rozmaitych substancji oraz laser.

Czym się różni medycyna estetyczna od chirurgii plastycznej

Podstawową różnicą między medycyną estetyczną, a chirurgią plastyczną jest wspomniana już bezinwazyjność. Dzięki temu zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są całkowicie bezpieczne i nieobarczone żadnym ryzykiem. Ich ogromną zaletą jest fakt, że dokonywane są w warunkach ambulatoryjnych. Nie jest, zatem konieczna długotrwała rekonwalescencja w szpitalu. Wiele z zabiegów przynosi niemal natychmiastowe rezultaty, a jedynym ubocznym efektem są niekiedy drobne zasinienia skóry, który można skutecznie ukryć pod warstwą makijażu. Takie zabiegi nie wykluczają nas, zatem z codziennego i zawodowego życia na dłuższy czas, jak to ma miejsce w przypadku operacji plastycznych.

Medycyna estetyczna, a kosmetologia

Zabiegi medycyny estetycznej są mniej inwazyjne od zabiegów chirurgii plastycznej, ale zdecydowanie bardziej inwazyjne, niż zabiegi kosmetologiczne, mające charakter powierzchniowy. Medycyna estetyczna wiąże się z ingerencją w głębsze warstwy skóry, podczas gdy kosmetologia skupia się na zagadnieniach związanych z upiększaniem oraz zastosowaniu odpowiednich preparatów kosmetycznych w pielęgnacji twarzy i ciała.

Z zabiegów medycyny estetycznej można skorzystać w każdym wieku, jeżeli tylko pojawią się do nich wskazania. Warto w ten sposób walczyć przede wszystkim ze zmarszczkami mimicznymi oraz zmarszczkami utrwalonymi i bruzdami, wiotką i przesuszoną skórą, przebarwieniami, bliznami potrądzikowymi i pooperacyjnymi, rozstępami, rozszerzonymi naczynkami, cellulitem i nadmierną tkanką tłuszczową, nadmiernym owłosieniem oraz wypadaniem włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *