Co warto wiedzieć o zawodzie kuriera?

Co warto wiedzieć o zawodzie kuriera?

Usługi kurierskie stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawód kuriera. Jakie predyspozycje są ważne w tej profesji? Jakie plusy i minusy ma zawód kuriera? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czy każdy może być kurierem?

Kurier to zawód wymagający nieustannego kontaktu z ludźmi. Dlatego niezbędne są takie cechy, jak otwartość, uprzejmość, wyrozumiałość. W tej profesji nie ma miejsce na nudę i monotonię. Każdy dzień w życiu kuriera jest inny. Inne paczki, inni odbiorcy, inne przygody. Ten brak stabilności nie wszystkim może odpowiadać.
Trzeba być przygotowanym na rozmaite sytuacje i należy potrafić szybko się do nich dostosować. Zdarzają się odbiorcy opryskliwi, nieuprzejmi, którzy na kuriera reagują wręcz agresją. Umiejętność zachowywania zimnej krwi jest, zatem niezbędna.

Kurier jest odpowiedzialny za powierzone mu przesyłki. Nie jest to, więc zawód dla tych, którzy boją się odpowiedzialności. Konieczna jest również umiejętność organizacji własnej pracy oraz zapanowania nad dużą ilością gotówki i dokumentów. Wszelkie rozliczenia muszą się, bowiem zgadzać w 100 %.

Kolejna cecha zawodu kuriera to nienormowany czas pracy. Dla jednych jest on zaletą, dla innych sporym minusem i utrudnieniem. W każdym razie należy być przygotowanym na to, że zdarzają się okresy, w których kurier praktycznie cały czas jest na nogach. Przykładem jest gorący przedświąteczny czas.

Warto wspomnieć również o konsekwencjach, jakie pojawiają się, gdy np. podpisy są nieczytelne, a dokumenty niekompletne. Są to bardzo często kary finansowe nakładane na kurierów. Czasami duża liczba mandatów może wynikać z braku czasu na rozwiezienie zbyt dużej ilości przesyłek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że zazwyczaj nikt kuriera nie pyta, czy poradzi sobie z określoną liczba przesyłek. Nikt też nie bierze pod uwagę różnych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą mieć miejsce w trakcie doręczania paczek.

Najlepiej na własny rachunek

Osoby, które myślą o zostaniu kurierem mogą zatrudnić się, jako pracownik albo też założyć własną działalność gospodarczą i pracować, jako zupełnie niezależny podmiot. Ta druga opcja wybierana jest częściej i należy stwierdzić, że jest ona dużo bardziej opłacalna. Wiele firm kurierskich zatrudnia jedynie kurierów, którzy mają zarejestrowaną własną działalność gospodarczą. Nie posiadając firmy można co prawda zostać kurierem na zasadzie pracy u innego kuriera, jednak to rozwiązanie jest dosyć niekorzystne pod względem finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *