Sprzęt do wspinaczki górskiej.

Sprzęt do wspinaczki górskiej.

Wspinaczki górskie mogą być niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla osób doświadczonych ale i dla tych, którzy swą przygodę z górami i samą wspinaczką dopiero co zaczynają. Zanim już udamy się w te piękne, magiczne miejsce, które obraliśmy za cel wspinaczkowy, należałoby się zaznajomić ze sprzętem, którego będziemy używać w celu wspinania się po górach. Jak wiadomo, każdy sprzęt musi być atestowany i bezpieczny, bo nasze życie nie będzie zależeć tylko od nas samych, ale od pomocy sprzętów. To podstawa, na której nie warto oszczędzać. Same buty nie wystarczą a lista jest bardzo długa.

Pomijając buty, podstawową rzeczą (w zasadzie numerem jeden, który powinien znajdować się na naszej liście) są liny wspinaczkowe, są to elementy systemu asekuracyjnego, w razie gdyby podwinęła nam się noga.
Przyrząd zjazdowy- jak sama nazwa wskazuje, służy do zjechania po linie. Zazwyczaj są to aluminiowe ksztatłki, którymi w odpowiedni sposób przeplata się linę. Dzięki nim, możemy kontrolować i blokować szybkość zjazdu tak, by nie narazić ciała na niepotrzebne otarcia. Kask wspinaczkowy- chroni nie tylko głowę w czasie upadku ale również zapobiega przed ważnymi uszkodzeniami całej czaszki. Karabinek- używana jest zwykle jako element układu asekuracyjnego. Poprzez rozwój akcesoriów wspinaczkowych, karabinki występują w przeróżnych kształtach (kształtne asymetryczne, owalne, gruszkowate i hybrydy). Ósemka- czyli nic innego jak dwa metalowe pierścienie, przydatne przy asekuracji podczas wspinaczki. Haki, friendy, spity i ringi- te przedmioty ułatwiają wspinaczkę, poprzez osadzenie ich w skałach.

Cała lista sprzętu wspinaczkowego jest niesamowicie długa. Najważniejsze jest, by przed wspinaczką dobrze zaznajomić się z zakupionym sprzętem lub poprosić kogoś doświadczonego o pomoc. e-moko.pl oferuje doradztwo w zakresie wspinaczek górskich jak i zakup najlepszego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *