Jak tworzone jest drzewo genealogiczne?

Jak tworzone jest drzewo genealogiczne?

Zainteresowanie rodzinną historią wzrasta wśród młodego pokolenia. Z tego powodu wiele osób podejmuje trud stworzenia drzewa genealogicznego swojej rodziny. Część osób robi to na własną rękę, a inni zlecają to zadanie profesjonalistom. Jednak niezależnie od metody warto zastanowić się, od czego zacząć budowanie rodzinnego drzewa genealogicznego.

Czym jest słynne drzewo?

Nazwa pochodzi od najprawdziwszego drzewa, które można spotkać w parku czy lesie. Na samym dole mamy korzenie jako najstarszą część, dającą początek, potem pień pnie się ku górze aż docieramy po czubek konarów. Na szczycie zawsze są najświeższe listki, skoro drzewo rośnie ku górze. W ten sam sposób tworzone jest drzewo genealogiczne – korzenie to pokolenie rozpoczynające dany ród czy rodzinę (w zależności, jak daleko chcemy, by sięgało nasze drzewo), a listowie to najmłodsi członkowie z ostatnio urodzonego pokolenia. Możemy w ten sposób zbudować potężne drzewo genealogiczne, które będzie obejmowało przodków, o których nawet nie wiedzieliśmy, że stanowili niegdyś część naszej rodziny. Jednak w takim przypadku warto zlecić pracę profesjonalistom, jak ci z https://yourrootsinpoland.com.

Metody budowania drzewa

W celu zbudowania rodzinnego drzewa trzeba wpierw zebrać informacje. Oczywiście, chodzi o wiadomości na temat członków rodziny i ich relacji. Na mapie chronologicznej rodziny, bowiem będą rozrysowane relacje między poszczególnymi członkami, co oznacza ich poziom pokrewieństwa. Będzie to zaznaczone graficznie przez połączenia i różne poziomy położenia danych członków na wykresie. Informacji można szukać na wiele sposobów. Podstawową metodą jest wywiad z żyjącymi członkami rodziny, którzy mogą opowiedzieć nam o historii rodzinny i innych jej przedstawicielach, których my może nie pamiętamy lub nawet nie zdążyliśmy poznać. Informacji możemy także szukać w spisach ludności, księgach wieczystych, rejestrach urodzeń i małżeństw, a obecnie nawet w Internecie. Możemy szukać dokumentów, zapisków historycznych, które wiążą się z naszą rodziną. Wszystko to pomoże w późniejszym etapie w budowaniu drzewa genealogicznego.

Rysunek

Po zgromadzeniu informacji następuje część analityczna. W tym kroku należy przeanalizować wszystkie dane i utworzyć pewnego rodzaju mapę, która zdefiniuje relacje pomiędzy konkretnymi członkami oraz ich miejsce na naszym drzewie genealogicznym. Na końcu wystarczy nanieść na schemat drzewa genealogicznego jednostki w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *